Karlowe Wary
Czechy » Czechy Zachodnie Źródła o leczniczym działaniu, zdrowotne kąpiele, kolumnady, po których przechadzają się kuracjusze popijając bogatą w minerały, pyszną wodę, a także piękna architektura budowli i rozmaite festiwale kulturalne - to wszytko można znaleźć w Karlowych Warach (czes. Karlovy Vary, niem. Karlsbad). To najsłynniejsze i największe uzdrowisko w Czechach, położone jest w zachodniej części kraju, ok. 120 km od Pragi, u podnóża szczytów Lasu Sławkowskiego, u zbiegu rzek Ohrzy i Ciepłej. Tutejsze wody, pomagają w zaburzeniach metabolizmu, chorobach mięśni i stawów, chorobach wątrobowych, schorzeniach woreczka żółciowego a także w rekonwalescencji po leczeniu onkologicznym. Karlowe Wary, znane i doceniane już od dawna m. in. przez Chopina, Dumasa, Beethovena, Goethe’go, cara Rosji Piotra Wielkiego i Karola Marksa, nieustannie cieszą się powodzeniem wśród kuracjuszy, których liczba w skali roku wynosi ok. 80 tys. osób. Coraz chętniej odwiedzają je sławy z całego świata m.in. Mia Farrow, Gregory Peck i Whoopie Goldberg, a organizowane tu festiwale sprawiają, że miasto staje się coraz bardziej znanym centrum kulturalnym. Karlowe Wary to także miasto kryształów Moser, porcelany i słynnego na całym świecie likieru ziołowego tzw. becherówki.

Uzdrowisko, Spa

      W Karlowych Warach znajduje się dwanaście źródeł o leczniczym działaniu, bogatych w związki dwuwęglanowe, siarczanowe, chlorowe i sodowe. Najsilniejszym jest wypływający z głębokości ok. 2-3tys. metrów Vřídlo, którego temperatura sięga 73ºC (temperatura pozostałych źródeł to ok.40ºC). Bijące źródła ujęte są w pięciu specjalnie wybudowanych kolumnadach. Źródła mineralne mają podobny skład, ale różnią się temperaturą i zawartością tlenku węgla, przez co mają różne właściwości. Chłodnejsze mają katartyczny efekt, cieplejsze pomagają zwolnić wydalenie żółci i soku żołądkowego. Pierwsze wzmianki na ich temat pojawiają się w drugiej połowie XIV w. W1522 r. w Lipsku lekarz Václav Payer wydał pierwszą specjalistyczną książkę o właściwościach leczniczych karlowarskich źródeł. Zalecano wtedy gorące, a nawet parzące kąpiele. Dopiero w połowie XVIII w. wody zaczęto również pić. Początkowo zalecano 2 litry dziennie, jedak w 1789r. Jan Becher, miejscowy lekarz, po przeanalizowaniu składu wody uznał, że należy spożywać ją w oganiczonych ilościach, max. 400 ml na dzień. Od jego nazwiska pochodzi dzisiejsza nawa kubków z zabawnym dziobkiem, z którymi wczasowicze spacerują po parkach zdrojowych, tzw. becherk. Obecenie Karlowe Wary Spa oferuje szeroką gamę zabiegów: kąpiele, masaże, wodoleczenie, fyziatri, gimnastyka itp.

Historia

      Karlowe Wary założył w 1350 r. cesarz Karola IV, a w 1370 madał im prawa miejskie. Od jego imienia pochodzi dzisiejsza nazwa uzdrowiska (pierwotnia...
Dodaj opinię o miejscowości: Karlowe Wary
Położenie
autem
z lotniska
komunikacja
drogi
Rozrywka
kluby
życie nocne
gastronomia
możliwość sport
dla dzieci
dla dorosłych
promenada
Pozostałe
służba zdrowia
sklepy galerie
bankomaty
zabytki
atrakcje
czystość
bezpieczeństwo
plaża
Ogólne wrażenie
Ogólne wrażenie
Inne
Czy polecił(a)byś tą miejscowość
Komu polecił(a)byś tą miejscowość *


Czy stan na miejscu odpowiada opisowi
Rodzaj wyjazdu
Wiek
Płeć
Termin wyjazdu
Zalety (pole niewymagane)
Wady (pole niewymagane)
Imię 1 *
Nazwisko 1 *
E-mail 1,2 *
Potwierdź e-mail 1,2 *
Miejsce zamieszkania *
. *
* - pole obowiązkowe
1. Imię zostanie podane przy Państwa opinii. Nazwisko i e-mail nie będą opublikowane.
2. W przypadku podania błędnego adresu e-mail, właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy e-mail z kodem rabatowym nie dotrze do adresata.
wyślij
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl